بوتاکس برای سکته مغزی

بوتاکس دارای کاربردهای فراوانی است. علاوه بر کاربرد زیبایی بوتاکس، همچنین با تزریق آن به طور مستقیم به درون ماهیچه هایی که دچار مشکل اند، باعث  شده  به مقدار مناسبی  اسپاستیسیته کاهش یابد. بوتاکس به عنوان یک مسدودکننده عصب باعث آزادسازی مواد شیمیایی برای جلوگیری از سفتی عضلات می شود، در نهایت عضلات شل شده و کاهش میزان اسپاستیسیته، بهبود را پس از سکته مغزی در عملکرد دست وبازو نشان خواهد داد. بدین ترتیب مقداری معمول از بوتاکس می تواند باعث کم شدن طولانی مدت اسپاستیسیته و بالا رفتن عملکرد اعضای بدن شود، بدون آنکه ذره ای در میزان توانایی آن کاهشی مشاهده گردد. بهتر است بدانید عملکرد بوتاکس به طور کامل پایدار نبوده، زیرا بوتاکس علت ریشه ای اسپاستیسیته را درمان نمی کند ودارای نتایج موقتی می باشد. پس از تزریق سم بوتولیم اثر آن به صورت حدودی ۳ تا۶ ماه می باشد و مجدد نیاز است تزریق شود.

بوتاکس برای سکته
بوتاکس برای سکته
beaubotax

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

حداکثر استفاده از فواید بوتاکس در بیماران دچار سکته مغزی

اگر شما برای درمان بیماران سکته مغزی بوتاکس را در کنار درمان های دیگر برای بازگرداندن رابطه بین مغز و ماهیچه به کار نبرید، مانند این است که درمان موقتی را کنار گذاشته باشید. برای مثال واضح آن میتوان به این مورد اشاره کرد که برای شکستگی زانو فقط از یک مسکن استفاده کنید و از گچ گرفتن آن امتناع کنید. در این حال مسکن فقط درد شمارا کم می کند ولی مشکلتان را به طور ریشه ای برطرف نخواهد کرد.

بوتاکس برای سکته مغزی
بوتاکس برای سکته مغزی
بوتاکس سکته
بوتاکس سکته
بوتاکس سکته مغزی
بوتاکس سکته مغزی
سکته مغزی-بوتاکس
سکته مغزی-بوتاکس

مشکلات بوتاکس در بیماران سکته مغزی

یک روش درمان موثر برای اسپاستیسیته در کسانیکه دچار سکته مغزی شده اند، بوتاکس می باشد. این روش درمانی در صورت عدم رعایت مراقبت بعد از تزریق و یا اگر توسط افرادی که دکتر نبوده و مهارت ندارند انجام شود، میتواند دارای اثرات جانبی و کوتاه مدتی باشد. این اثرات شامل:

 

  • حالت تهوع
  • درد و خستگی
  • کبودی و درد مفاصل
  • سردرد و ضعف ماهیچه ها

پس از تزریق اگر دچار عوارض گفته شده در بالا شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

اهمیت درمان اسپاستیسیته

درمان اسپاسیتیسیته از دو جهت اهمیت دارد که عبارت است از:

  • علائم را به صورت موقتی میتوان از طریق بوتاکس از بین برد.
  • برطرف کردن علت های ریشه ای از طریق ورزش های بازتوانی طولانی مدت

بهبود یافتن بعد از سکته مغزی امکان پذیر خواهد بود، بدین دلیل که مغز می تواند از خاصیت انعطاف پذیری استفاده کند. انعطاف پذیری توانایی سیستم عصبی مرکزی خواهد بود که بر اساس رفتار فرد سازماندهی می شود.

 

حرکت های ورزشی در اعضای آسیب دیده میتواند به عملکرد سالم تر عضو ها منجر شده باشد. بوتاکس باعث می شود ماهیچه ها شل شده و در کوتاه مدت می توان حرکت مناسبی را تجربه کرد. ورزش های بازتوانی میتواند باعث درخواست هایی شود که تطابق عصبی درمغز بهتر صورت گیرد. با این حال حرکت ها برای طولانی مدت به قوت خود باقی خواهند ماند.

در نهایت می توان گفت که بوتاکس درمانی  برای درمان کردن اسپاستیسیته  عالی است، زیرا  فرصت برای ماهیچه های آسیب دیده فراهم می شود و به عبارتی مهلت برای تجدید قوای مغز به وجود خواهد آمد. بیمارانی که به ریشه اصلی اسپاستیسیته توجه نمیکنند تنها مدت کوتاهی از آن رهایی پیدا میکنند.

سکته مغزی
سکته مغزی
سکته مغزی
سکته مغزی
بوتاکس برای سکته مغزی
بوتاکس برای سکته مغزی

سخن آخر

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که کاربرد بوتاکس صرفا به رفع چین و چروک و مصارف زیبایی محدود می‌شود. اما جالب است بدانید که برای کاهش عوارض پس از سکته مغزی  نیز می‌توان از بوتاکس استفاده نمود!

به طور کلی افرادی که سکته مغزی را تجربه می‌کنند به حالتی تحت عنوان اسپاستیسیته دچار می‌شوند. اسپاستیسیته نوعی ناتوانی در ایجاد انقباض و انبساط در ماهیچه‌هاست که مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود می‌آورد. در این وضعیت چندین ماهیچه به صورت همزمان منقبض می‌شوند، بدون آنکه بتوانند دوباره به حالت اولیه بازگردند.

در نتیجه این امر بسیاری از افراد پس از سکته مغزی به دنبال راه حلی برای از بین بردن و یا کاهش اسپاستیسیته هستند. در این میان تزریق بوتاکس می‌تواند تا حدی کمک‌کننده بوده و در برطرف کردن این مشکل موثر باشد. البته در این بین توجه به این نکته بسیار مهم است: تزریق بوتاکس یک درمان کوتاه مدت است و نمی‌تواند برای همیشه اسپاستیسیته را کنترل نماید. برای درمان کامل این عارضه لازم است تا در جلسات فیزیوتراپی و کاردرمانی شرکت نمایید تا از این طریق سلامت کامل خود را مجددا بازیابید. در صورت استفاده از بوتاکس لازم تا از هر چند گاهی با تزریق مجدد آن را تمدید نمایید.

همچنین لازم است بدانید که این روش علاوه بر فایده‌بخشی بسیار، معایبی نیز دارد. به عنوان مثال ضعف عضلانی پس از تزریق بوتاکس عارضه‌ای بسیار شایع است که می‌تواند مشکلات متعددی را ایجاد نماید. به علاوه مشکلاتی چون احساس خستگی، درد و تهوع نیز در بسیاری از موارد گزارش می‌شوند. با این حال انجام این شیوه درمانی در برطرف کردن اسپاستیسیته بسیار کارآمد است و افراد بسیاری با وجود عوارض ذکر شده از آن برای بهبود وضعیت خود و بوتاکس اسپاسم نیز استفاده می‌کنند.

در انتها توصیه می‌شود که حتما تزریق بوتاکس را زیر نظر پزشک متخصص و در مراکز معتبر انجام دهید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.