بوتاکس برای میگرن

امروزه پزشکان دریافته اند که برای رفع میگرن می توان از بوتاکس استفاده کرد زیرا مواد به کار رفته در بوتاکس مسیر مواد شیمیایی ای که انتقال دهنده های عصبی نامیده می شوند، که وظیفه انتقال سیگنال های درد از مغز را بر عهده دارند را مسدود می کند. همان طور که اشاره شد، یکی از روش های درمان میگرن تزریق بوتاکس میگرن است. بیماری میگیرن با یک سر درد شدید و غیر قابل تحمل و به دنبال آن حالت تهوع، مشکلات بینایی و حملاتی شدید همراه است. گاهی این سر درد ها به قدری آزار دهنده و مشکل زا هستند که فرد را با آسیب های شدید مواجه می کند. درمان میگرن با بوتاکس به دلیل نوع و میزان حملات متفاوت آن، برای همه افراد نتیجه بخش نیست. اين روش براى سر  درد های تنشى كه ناشی از انقباض عضلات در اثر استرس هستند، كاربرد دارد.

بوتاکس میگرن
بوتاکس میگرن
beaubotax

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

در درمان میگرن با بوتاکس، دارو به چه محل های تزریق می شود؟

بوتاکس در واقع سم بوتولونيوم است كه از خاصيت فلج كنندگى آن در درمان بيماري ها به کار برده مي شود. تزريق بوتاکس می تواند سبب از بين رفتن و يا كاهش تعداد حملات سر درد و در نتيجه كاهش نياز به دارو شود. محل تزريق بوتاکس در درمان ميگرن با بخش هایی از صورت كه براى زيبايى تزريق مي شود، تفاوت دارد. اما محل هاى مشتركی هم دارند مانند ناحيه فرونتال يا پيشانى (بوتاکس پیشانی) و ريشه بينى و بالاى ابرو ها. بنابراين تزريق بوتاکس برای درمان ميگرن به خصوص در خانم ها می تواند به زيبايى فرد مبتلا به سر درد نیز كمك كند.

بوتاکس برای سردرد
بوتاکس برای سردرد
بوتاکس میگرن
بوتاکس میگرن
بوتاکس میگرنی
بوتاکس میگرنی
بوتاکس برای میگرن
بوتاکس برای میگرن

عوارض درمان میگرن با بوتاکس

هر درمانی ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد و درمان میگرن با بوتاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. با وجود این که هیچ مورد تایید شده ای از منتشر شدن بوتاکس به سایر قسمت های بدن وجود ندارد، اما بروز این اتفاق می تواند کشنده باشد. توصیه می شود که زنان باردار، مادران شیرده، افراد مبتلاء به نارسایی کلیه و همچنین افرادی که به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت دارند، تحت درمان میگرن با بوتاکس قرار نگیرند. از جمله عوارض درمان میگرن با بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • درد، کبودی یا تورم در محل تزریق
  • بروز علائم آنفولانزا
  • مشکلات بینایی
  • ضعف در عضلات
  • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدنن است
  • ناتوانی در کنترل مثانه
  • خشکی یا آبریزش چشم یا دهان
  • افتادگی در یک پلک، ابرو یا کنار دهان

آیا تزریق بوتاکس در همه حال جواب می دهد؟

میگرن یکی از انواع سر درد هایی است که با حملات بسیار شدید بیمار را زمین گیر می کند و در این بیماری فرد از انجام کار های روز مره اس باز می ماند. این نوع  سر درد، در رفتار های اجتماعی و شغلی فرد نیز تاثیر می گذارد. از این رو درمان و جلوگیری از حملات میگرن نقش کلیدی در زندگی افراد مبتلا به میگرن دارد. روش درمان قطعی میگرن تا کنون کشف نشده است ولی می توان با استفاده از بوتاکس تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کرد. البته این روش برای همه افراد مبتلا به میگرن  توصیه نمی شود بلکه این روش برای درمان نوع مزمن بیماری به کار می رود. در میگرن نوع مزمن، بیمار دچار حملات میگرن، سر درد های روزمره عصبی و... است.

بوتاکس میگرن
بوتاکس میگرن
بوتاکس برای میگرن
بوتاکس برای میگرن
بوتاکس سردرد
بوتاکس سردرد

سخن پایانی

توجه داشته باشید بایستی که یک هفته پیش از مراجعه به مراکز مربوطه از خوردن هرگونه مشروبات الکلی خودداری کنید. همچنین پس از تزریق دارو احتمالاً حالاتی چون ضعف، سردرد، حالت تهوع، کبودی در ناحیه تزریق و درد مفصل‌ها در شما ایجاد شود که از عوارض آن محسوب می‌شود و درصورت شدت نگرفتن آن جای نگرانی ندارد. همچنین بوتاکس علاوه بر  درمان میگرن در موارد زیبایی نیز استفاده می شود که با عناوینی چون بوتاکس پیشانی، بوتاکس خط اخم و ... شناخته می شود.